Polski Związek Wędkarski w Wąbrzeźnie i okolicy

Historia wąbrzeskiego wędkarstwa zorganizowanego w ramach powstałego po II wojnie światowej w 1950 r. Polskiego Związku Wędkarskiego, sięga najwcześniejszych lat 50-tych minionego stulecia.
W tamtym też okresie powstawały pierwsze inicjatywy ówczesnych działaczy i pierwsza Przystań PZW nad J. Zamkowym od strony ul. Chełmińskiej na terenie przyległym do obecnej promenady.
Jeszcze w latach 90-tych na początku w Wąbrzeźnie funkcjonowały cztery koła wędkarskie, tj. ogólnodostępne Koło Miejskie PZW oraz wówczas mniej liczne koła przyzakładowe tj. przy Zakładach Tworzyw Sztuchnych, Wąbrzeskich Zakładach Poligraficznych oraz POMie.
Tym ostatnim prezesowali Kol. Zygfryd Morański i Alfred Kirstein.
Ponadto istniały trzy koła w Terenie tj. w Radzyniu Chełmińskim, w Ryńsku i w Płużnicy.
Z czasem mniejsze koła z uwagi na malejącą liczbę członków uległy rozwiązaniu, a ich członkowie przechodzili do istniejących obecnie kół tj. Koła Miejskiego PZW, Koła „Wędkarz” /dawne Tworzywa Sztuczne/ i Koła Gminnego w Płużnicy.
Obecnie /2021r./ Polski Związek Wędkarski w naszym rejonie /powiecie zrzesza łącznie 914 wędkarzy w trzech kołach.
Wędkarze wąbrzescy mają w swoim rejonie /powiecie/ do dyspozycji 12 jezior PZW o łącznej powierzchni ponad 727 ha. W tym w samym mieście /Miasto Trzech Jezior/ łącznie prawie 170 ha.
Ponadto mają również możliwość korzystania ze wszystkich pozostałych wód okręgu toruńskiego /dawne woj. toruńskie/
Wąbrzeskie koła PZW zachowując swoją odrębność i autonomię w drodze porozumienia utworzyły /duży może więcej/ tzw. Federację Kół, dla wspólnego na rzecz naszych jezior działania w zakresie poprawy infrastruktury, zarybiania, porządkowania, organizacji wypoczynku nad wodą itp.
I w taki też sposób w roku 1987 powstała z pieniędzy ze składek wędkarskich głównie z pomocą Zarządu Głównego PZW w Warszawie Stanica Wędkarska nad J. Zamkowym. Obecnie część gastronomiczno-hotelowa /Restauracja Zamkowa/ jest wydzierżawiana. Duże zasługi dla powstania Stanicy dołożył wówczas Kol. Jarosław Murawski.
W późniejszym czasie wędkarze wąbrzescy poprzez swoich prezesów kół tj. Kol. Andrzeja Duńczyka i Kol. Zbigniewa Pawlickiego podejmowali szereg wspólnych inicjatyw dla poprawy stanu infrastruktury nad jeziorami. W ich wyniku w 2015 r. powstała przy Stanicy nad J. Zamkowym przystań wędkarska złożona z 5-ciu pomostów pływających. Powstało również 6 slipów /miejsc do wodowania/ tj. 3 nad J. Zamkowym, 2 nad J. Frydek i 1 nad J. Sitno. Warto podkreślić, że przystań powstała ze środków Budżetu Obywatelskiego Wąbrzeźna.
Każdego też roku PZW ze wsparciem finansowym Gminy Miasto Wąbrzeźno organizuje konkurs wędkarski z okazji Dnia Dziecka, Zawody o Puchar Burmistrza Miasta, dofinansowuje działalność Młodzieżowej Szkółki Wędkarskiej. Na życzliwe wsparcie mogą liczyć wąbrzescy wędkarze ze strony wójtów ościennych gmin jak i Starosty Powiatu, który finansowo i rzeczowo wspiera działalność Społecznej Straży Rybackiej, którą od lat kieruje Kol. Jerzy Jabłoński.
To tylko niektóre z ważnych inicjatyw i dowodów życzliwości i wsparcia sponsorów jak i włodarzy miasta i gmin.
Warto jeszcze wspomnieć o prowadzonej przy Kole Miejskim PZW Szkółce wędkarskiej w Wąbrzeźnie i Ryńsku.
Szkółki prowadzone przez Kol. kol. Marcina Michałowskiego, Jerzego Kisielewskiego i Alinę Banaś osiągały i osiągają znaczące sukcesy w zawodach okręgowych jak i olimpiadach ogólnopolskich w których z kolei reprezentują Okręg Toruński PZW. Młodzież szkółek uczestniczy również w obozach w kraju jak i zagranicą.
Obecnie największymi osiągnięciami pochwalić się mogą Kol. Kol. Izabela Paradowska i jej brat Szymon Paradowski, Krystian Banaś czy Zuzanna Świtajska.
Młodzieżowa Szkółka wędkarska w Wąbrzeźnie jako jedna z trzech w okręgu toruńskim pozyskała w 2011 r. środki unijne w wysokości 53 tyś. zł w ramach programu LGR Rybak na zakup sprzętu wędkarskiego do szkoleń i pracy z młodzieżą. To tylko część z inicjatyw PZW w Wąbrzeźnie
Stąd też za całość osiągnięć Koło Miejskie PZW w Wąbrzeźnie w 2009 roku zostało wyróżnione Statuetką Burmistrza w kat. „Aktywna organizacja” zaś prezes Koła Miejskiego PZW ko. Andrzej Duńczyk w 2015 roku, takąż samą statuetką w kat. „Aktywny obywatel”.
Koło Miejskie PZW również w tzw. ocenie pracy kół w okręgu toruńskim na 53 koła PZW zdobywało dwukrotnie I miejsce i jeden raz trzecie za całokształt działalności na rzecz wędkarstwa.

tekst: Andrzej Duńczyk